FORGOT YOUR DETAILS?

Uherka

Przebieg szlaku

  • 0.0 h - km 0.0 - STAŃKÓW - początek zalewu; płyniemy na NW do betonowej obudowy przepustu wałowego pomiędzy zalewem a korytem Uherki. Przenosimy kajaki przez wał zalewu.
  • 0.1/3 h - km 1.0 - UHERKA - wodowanie przed rowem z lewej Nurt rzeki bystry, głębokość ok. 0,5 m. Przy brzegu kołki melioracyjne, brzeg niski zarośnięty trzciną i pokrzywami.
    Przez godzinę napotykamy ślady żerowania bobrów w postaci zatorów z gałęzi i zwalonych drzew. W kilku miejscach musimy przenosić kajaki (uwaga na pokrzywy). Po obu stronach teren otwarty z pojedynczymi wierzbami.
  • 1.5 h - km 2.8 - WÓLKA CZUŁCZYCKA - drewniany mostek. Szerokość rzeki 3 - 4 m. Możemy spotkać pływającą tratwę miejscowych wędkarzy.
  • 2.0 h - km 4.6 - ZARZECZE HOLÓWKA - betonowy most. Dobre miejsce do rozpoczęcia spływu krótszym wariantem trasy.
    Po około 25 min. napotykamy trzy charakterystyczne punkty: mostek drewniany na szynach, jaz kozłowy (uwaga na możliwość spiętrzenia) i ciekawostka - most betonowy "do nikąd" (nie połączony z drogą). Uwaga - pod mostem próg betonowy - przy niskim stanie wody konieczność przenoszenia kajaka lewą stroną.
  • 3.5 h - km 8.8 - Na wprost widoczny betonowy most w SAJCZYCACH MAJDANIE. Po 20 min spływu po prawej stronie początek lasu. Szerokość rzeki 5-6 m. Głębokość rzeki do 1 m. Brzegi niskie, urwiste, zarośnięte, zabezpieczone palikami melioracyjnymi. Uherka skręca łagodnie w prawo na NE.
  • 4.0 h - km 11.8 - GRABOWA - Po lewej stronie ujście Lepietuchy. Przed nami pozostałość drewnianego mostu.Uwaga: pod mostem możliwe okresowe zatory z naniesionych gałęzi i roślinności wodnej. Za mostem ostry zakręt rzeki na wschód.
    Warto w GRABOWEJ zatrzymać się na krótką przerwę. Na brzeg wychodzimy po lewej stronie, przy pochylonej wierzbie, tuż przed mostem. Nieużywanym traktem na północ, przez pozostałość mostu na starorzeczu Uherki dojdziemy, po około 200 m, do jedynych w tej okolicy zabudowań otoczonych starodrzewem z potężnymi dębami i sosnami.
  • 5.0 h - km 14.5 - IŁOWA - na wysokości miejscowości dopływamy do rozległej polany z amboną myśliwską po lewej oraz nieco dalej mniejszej, z niskim brzegiem i wygodnym wyjściem na prawaym brzegu. W odległości około 100 m od brzegu czytelne ślady nieistniejącego siedliska (SYKOWE).
    Płyniemy dalej do miejscowości RUDA. Po drodze przepływamy pod dwoma drewnianymi kładkami dla pieszych.
  • 6.0 h - km 17.9 - RUDA - betonowy most - droga do Chełma. Po 15 min (km 18.9) jaz żelbetowy - kajaki przenosimy lewą stroną.
  • 6.5 h - km 21.3 - Most kolejowy linii Chełm - Włodawa.
    - km 22.1 - Ujście prawego dopływu Gdola. Szerokość rzeki wzrasta do 8-10 m. Rzeka naturalnie meandruje w dolnym biegu i łagodnie skręca na północ.
  • 7.0 h - km 25.5 - RUDKA - betonowy most drogi nr 816 (Włodawa - Dorohusk). Lądowanie na prawym brzegu przed lub za mostem.
    - km 26.6 - SIEDLISZCZE - most betonowy. Dojazd polną drogą ok. 1 km.
    - km 26.9 - SIEDLISZCZE - drugi most betonowy.

Uwaga: most bardzo niski - nie ma możliwości przepływania. Lądować przed mostem na lewym brzegu. Od mostu, krótki 400 m, dojazd z głównej drogi nr 816.

UWAGA: Przy wysokich stanach Bugu, szczególnie wiosną, utrudniony lub niemożliwy dojazd do mostów w Siedliszczu - spływanie kończyć w Rudce.

WPŁYWANIE NA BUG WYMAGA WCZEŚNIEJSZEGO UZGODNIENIA ZE STRAŻĄ GRANICZNĄ.

TOP